Какие необходимо подготовить документы для поступление в универ

Здравствуйте форумчане!!! Может быть данную тему обсуждали тут неоднократно...и всеже ))) . Я хочу пойти учиться в Англии после своего переезда, но вот только не знаю какие мне для этого нужны документы и где их брать ....
У меня уже есть московское высшее образование...(бакалавр) и я не знаю может можно как-то его подтвердить чтобы не учиться еще раз или нужно поступать в магистратуру или по новой проще .... Вообщем одни вопросы и нет у меня на них ответов.....((((( помогите .....

Комментарии

• Блин .... Ну неужели никто и никогда не поступал????!!!!
  • Canjelika написал:
    Блин .... Ну неужели никто и никогда не поступал????!!!!

Ну поиск в гугле же можно сделать, доки меняют с каждым годом что то новое:
    Documents Required

When you submit your application, you must send all supporting documents at the same time. Applications with missing documents will be refused.
    1. CAS number (Confirmation of Acceptance for Studies)

CAS number (Confirmation of Acceptance for Studies) from the Student Services Information Desk (SSiD), University of Sheffield. This must be requested at least one week before it is required. Use this if you are applying to extend to complete an existing course. Insert your CAS number on your application form. If you need a visa extension to start a new course you will get a CAS number from Admissions. If you need a visa extension to start a course at the English Language Teaching Centre (ELTC) you will get a CAS number from the ELTC. This CAS number makes up 30 of the forty points you need to extend your visa under the Points Based System.

If you believe that you have been given an academic extension, you must make sure that this can be confirmed on your computer record before requesting a CAS number.
    Do not submit letters from supervisors.

2. Passport

(current and valid plus a previous passport if this has your current visa in it).
    3 Police Registration certificate

(if you are required to register with the police).
    4. Proof of funding.

Students without sufficient funds will be refused. Remember, under the Points Based System, you obtain ten points for having sufficient funding.

You must show that you have held the necessary amount of money for at least 28 days. The last day of this 28 days period cannot be more than one month before the date that you make your application.

UPDATE:

From 4 July 2011 nationals from certain countries will not have to routinely submit their supporting documents with their visa application (certificates / transcripts, bank statements / sponsor letters). The UK Border Agency (UKBA) may however ask to see these documents at a later stage so it is important that you prepare all your documents. When you come for your visa extension appointment you *must* bring your documents so that they can be checked by an immigration adviser. The University will then keep these documents on file and submit them to the UKBA if required.

This exemption applies to you if you are a national of Argentina, Australia, British National Overseas, Brunei, Canada, Chile, Croatia, Hong Kong, Japan, New Zealand, Singapore, Taiwan (including those who hold a passport issued by Taiwan that includes the number of the identification card issued by the competent authority in Taiwan), Trinidad and Tobago and the USA.

All nationals must still submit their passport, police registration certificate (if applicable) and ATAS certificate (if applicable).

http://www.sheffield.ac.uk/ssid/international/ves/documents
    http://www.shef.ac.uk/newstudents/international/immigration/conditions

А так же можно посмотреть на вебсайте самого Универа, не в деревне же живём и не в каменном веке!!!
    Русские наклейки на вашу клавиатуру, только у нас они стоят от £1.40
  • Думается, Вам лучше всего пройти годичную магистратуру в Англии. Это Вам облегчит поиск работы, а если поступите в вуз с сильным центром карьеры, то, возможно, и работу найдёте желаемую по выпуску. Помимо прочего, важное преимущество британской магистратуры в том, что она в большинстве случаев составляет год.

Какие документы нужны для поступления в английскую магистратуру:
    1. Диплом о высшем образовании (чем выше оценки, тем выше может быть рейтинговая позиция английского вуза, который Вас примет (рейтинги вузов Великобритании здесь). Диплом нужно перевести и перевод нотариально заверить. Апостиль или какое-либо другое удостоверение не нужно.
    2. Сертификат IELTS (есть вузы, которые примут Вас с 6.0, но всё же лучше поступать на программы, требующие минимум 6.5) или TOEFL
    3. Мотивационное письмо (Personal Statement), в которм Вам нужно убедить приёмную комиссию принять Вас (1-2 стрницы А4 обычно)
    4. Два рекомендательных письма (если нет опыта работы, то оба - академические).

Форум с постами о поступлении в английский вуз здесь.
    Если Вы идёте на креативные профессии, то скорее всего потребуется портфолио. Если идёте в сложно проходной вуз, то может потребоваться доп. экзамен.
    Все вузы Лондона здесь.

Удачи!
  • А на какой курс выхотите пойти? Какой у вас уровень английского?
Войдите или Зарегистрируйтесь чтобы комментировать.